Dostęp do węzła sanitarnego nie zawsze jest możliwy ze względu na okoliczności lub uwarunkowania na danym terenie. Najczęściej takie sytuacje występują na placach budowy, kempingach lub podczas wyjazdów turystycznych. Żeby rozwiązać problem z dostępem do sanitariatów, zostały stworzone specjalne toalety przenośne, które różnią się od siebie konstrukcją i sposobem działania. Jaki jest sposób ich działania?

Rodzaje przenośnych toalet

Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań sanitarnych, które charakteryzują się wygodą w użyciu oraz wysokim stopniem higieny. W zależności od potrzeb można wybrać toalety przenośne do prywatnego użytku lub modele, które sprawdzą się w miejscach publicznych. Na podstawie przeznaczenia, można wyróżnić dwa warianty toalet przenośnych:

  • Toaleta turystyczna – jest to niewielki zbiornik na nieczystości, który można zabrać ze sobą w podróż. Urządzenia takie są przeznaczone do prywatnego użytku, a ich budowa przypomina tradycyjny sedes. W sprzedaży dostępne są podstawowe wersje toalet, które trzeba opróżniać po każdym użyciu lub toalety chemiczne, dużo bardziej funkcjonalne i wygodne.
  • Publiczna toaleta przenośna – z takim urządzeniem można spotkać się w miejscach publicznych, na placach budowy czy na terenie trwającej imprezy masowej. Toaleta przenośna składa się z kabiny, która wyposażona jest w zbiornik na nieczystości oraz dodatkowe elementy, takie jak pisuar, podajnik na papier czy lusterko.

Trzeba także pamiętać, że publiczne toalety są opróżniane i serwisowane przez zewnętrzne firmy. Obsługa turystycznych toalet należy do prywatnego użytkownika.

Na czym polega działanie toalet turystycznych?

Obsługa toalet przenośnych odbywa się na tej samej zasadzie co korzystanie ze zwykłej toalety. Modele turystyczne składają się z dwóch pojemników, gdzie pierwszy z nich pełni funkcję spłuczki, a drugi przeznaczony jest do gromadzenia nieczystości. W toaletach przenośnych dolny zbiornik wypełniony jest specjalnymi chemikaliami, które rozpuszczają odchody i neutralizują nieprzyjemne zapachy. Takie toalety opróżnia się, dopiero gdy dolny zbiornik zostanie zapełniony. Należy jednak pamiętać, że nieczystości powinny być oczyszczone w przeznaczonym do tego miejscu.

Jak działają przenośne toalety publiczne?

Inaczej sprawa wygląda w przypadku publicznych toalet przenośnych. Ich obsługą i opróżnianiem zajmuje się firma, która dostarcza mobilne sanitariaty. Po zapełnieniu zbiornika, pracownicy serwisu zabierają całą kabinę do opróżnienia i dezynfekcji, a na jej miejsce podstawiają nową. W zależności od miejsca instalacji oraz zapotrzebowania, toalety opróżnia się średnio co tydzień lub po zakończonej imprezie. Korzystanie z toalet przenośnych niczym nie różni się od domowej ubikacji, a kabina zamykana na zamek pozwala zapewnić sobie prywatność nawet w miejscach publicznych. Ponadto kabina wyposażona jest w system wentylacji, aby zapobiegać nieprzyjemnym zapachom, a dodatkowe elementy mogą poprawić jej funkcjonalność.