wywóz szamba

Podłączenie nieruchomości do gminnej sieci kanalizacyjnej jest bardzo wygodne, niestety nie zawsze możliwe. W sytuacji, kiedy z jakiś względów nieruchomość nie może zostać podłączona do istniejącej kanalizacji rozwiązaniem pozostaje wyposażenie jej w  przydomową oczyszczalnię ścieków o odpowiednich parametrach lub bezodpływowy zbiornik na nieczystości ciekłe i stałe, a więc popularne szambo.

Szambo to bezodpływowy zbiornik na nieczystości asenizacyjne (ścieki), który instaluje się na posesji pozbawionej podłączenia do sieci kanalizacyjnej. Dawniej szamba były wykonywane z betonu. Obecnie ze względów praktycznych coraz częściej spotyka się zbiorniki produkowane z tworzyw sztucznych. I jedne, i drugie zwyczajowo zakopuje się w ziemi w sposób umożliwiający ich oczyszczanie. Szamba z tworzyw sztucznych dostępne są w różnych rozmiarach, co umożliwia optymalizację kosztów ich opróżniania. Należy jednak pamiętać o tym, że niezależnie od rozmiaru zbiornik opróżniać będzie trzeba, a to może przysporzyć pewnych trudności i powodować czasowe niedogodności dla mieszkańców.

Opróżnianie szamba – rozwiązania, o których warto pomyśleć przed rozpoczęciem budowy domu

Wywóz szamba polega na opróżnieniu zbiornika z nieczystości poprzez ich wypompowanie i wywiezienie z terenu posesji przeznaczoną do tego cysterną (tzw. szambowozem). Dobrą praktyką jest opróżnianie zbiornika raz na dwa tygodnie. Oznacza to, że średnio raz na dwa tygodnie szambowóz będzie musiał dostać się na teren naszej posesji żeby wywieźć szambo. Jeśli marzy nam się ogród pełen nasadzeń, warto zainstalować zbiornik w miejscu łatwo dostępnym z drogi, dzięki czemu szambowóz nie będzie musiał przejechać przez całą posesję jednocześnie narażając rośliny na zniszczenie. Konieczność „wpuszczenia” pojazdu za bramę to kolejny z mankamentów posiadania szamba – w czasie jego opróżniania ktoś z domowników musi być na miejscu. Rozwiązaniem, które może się okazać w tej sytuacji bardzo pomocne  jest zamontowanie dodatkowego przewodu do odprowadzania ścieków. Umieszczając jeden koniec takiego przewodu na dnie zbiornika, a drugi wyposażony w szybkozłączkę w miejscu dostępnym od strony ulicy zapewniamy sobie możliwość wywiezienia szamba bez konieczności wjeżdżania szambowozu na posesję.  

Inną niedogodnością, która często towarzyszy opróżnianiu zbiornika, a której możemy zapobiec jeszcze na etapie projektowania instalacji kanalizacyjnej w domu jest nieprzyjemny zapach, który pojawia się po wypompowaniu nieczystości. Zapach ten zaczyna unosić się w domu, ponieważ podczas pracy szambiarki ciśnienie wysysa całą wodę z umywalek, brodzików, wanien, a nawet toalet. Można tego uniknąć montując w stropie zbiorników na odpady asenizacyjne komina odpowietrzającego. To rozwiązanie powinno iść w parze ze stosowaniem odpowiednich biopreparatów, które poprzez przyspieszenie rozkładu związków organicznych pozwolą uniknąć wydobywania się z komina odpowietrzającego nieprzyjemnych zapachów.