Eksploatacja szamba

Zbiorniki bezodpływowe zwane szambami to jeden ze sposobów pozbywania się nieczystości powstałych w gospodarstwie domowym. Wykorzystuje się je w momencie, kiedy nie ma możliwości podpięcia instalacji do sieci kanalizacyjnej oraz gdy inwestorzy, nie mogą lub nie chcą wybudować na swojej działce przydomowej oczyszczalni ścieków.

Obecnie wykorzystywane są szamba żelbetonowe i plastikowe, których wielką zaletą jest duża szczelność, dzięki której ścieki nie zanieczyszczają okolicznych wód gruntowych. Niezależnie od jakości szamba konieczne jest regularne jego opróżnianie. Współcześnie wywóz szamba wygląda nieco inaczej niż jeszcze dwadzieścia lat temu. Jakkolwiek nadal korzysta się ze specjalnie dedykowanych do tego samochodów. Firma zajmująca się usługami asenizacyjnymi powinna mieć w swojej flocie fachowe, nowe pojazdy oraz oczywiście, zaświadczenie upoważniające do prowadzenia takich usług.

Częstotliwość wywozu szamba

Częstotliwość zamawiania wozu asenizacyjnego zależy przede wszystkim od ilości wody zużywanej przez domowników każdego dnia. Dlatego nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Najlepiej samodzielnie zadbać o to, aby stale kontrolować poziom napełniania szamba. Można to robić na kilka sposobów. Pierwszym, ale niezalecanym jest odsuwanie pokrywy szamba i zaglądanie do zbiornika. Innym montaż mechanicznego czujnika poziomu nieczystości. Działa on na zasadzie pływaka, który unosi się wraz z wypełnieniem zbiornika i wymaga okresowej obserwacji. Trzecim rozwiązaniem jest montaż elektrycznego czujnika poziomu ścieków. W takim wypadku napełnianie szamba jest sygnalizowane światłem lub dźwiękiem. Dzięki takim rozwiązaniom doskonale wiemy, kiedy należy zamówić wóz asenizacyjny.

Wykorzystanie biopreparatów

Niektóre szamba pozbawione są kominów odpowietrzających, dlatego podczas opróżniania zbiorników może powstać duże podciśnienie. Wówczas dochodzi do tego, że siła ssania powoduje wyssanie wody z syfonów, umywalek czy toalet, unosi się wówczas nieprzyjemny zapach. Takiej sytuacji można zaradzić, wykorzystując profesjonalne biopreparaty do szamba. Zawierają one bakterie i enzymy, które przyspieszają rozkład związków organicznych w ściekach i ich osadach.